Joga – przebudzenie do życia

Joga to dziś wyjątkowo popularny sposób na aktywne spędzenie wolnego czasu, który pozwala nie tylko na rozluźnienie całego ciała, ale i skupienie się na wnętrzu i chwilowe oderwanie się od trosk dnia codziennego.
To jednak nie tylko sport, ale przede wszystkim spójny system filozoficzny. Ci, którzy chcą w najpełniejszy sposób korzystać z dobrodziejstw jogi, prędzej czy później będą musieli się w niego zagłębić... Ja jeszcze nie jestem ekspertem :) 
Głównym aspektem, którym zajmuje się joga, jest związek miedzy ciałem a umysłem – świadomością i duchem. To także jeden z sześciu ortodoksyjnych systemów filozofii indyjskiej, czyli taki, który uznaje autorytet Wed, świętych ksiąg hinduizmu. Ten spójny system zakłada, że – przy stosowaniu odpowiednich praktyk – człowiek może przezwyciężyć prawo karmana, z którym związana jest ponowna inkarnacja na Ziemi i doświadczanie cierpienia.Szkoły hinduistyczne różnie definiują to prawo. Główna idea mówi jednak o tym, że karma (lub karman) polega na tym, iż konkretne czyny powodują konkretne skutki. Dlatego też każdy jest odpowiedzialny za cierpienie lub szczęście jakie sprowadza na siebie i innych.
 Joga daje także możliwość wyzwolenia od cykliczności sansary (cyklu narodzin i śmierci). Jego istota polega na uwolnieniu się od cierpień i wszelkich negatywnych emocji, przebudzeniu do życia ze snu oraz nawiązaniu relacji miłosnej z Bogiem.
Mimo wielu interpretacji i kierunków nauczania jogi, które na pozór mogą wydawać się sprzeczne, na końcu uzyskuje się absolutną wolność, czyli osiąga się stan oddzielenia od świata (tzw. kaiwalja).
Dzięki dość pojemnej koncepcji jogi jest ona elementem wielu systemów religijnych. Do dziś najpopularniejsza jest w Indiach. Mimo wielu wykopalisk archeologicznych, podczas których znaleziono liczne figurki w pozach identycznych z tymi, które ćwiczy się i dzisiaj, do tej pory nie wiadomo, jakie byly okolicznosci I przyczyny powstania tej praktyki.

Jeżeli ktoś chce w pełni poświęcić się praktykowaniu jogi, powinien pamiętać o tym, że aby osiągnąć oczekiwane efekty, nie wystarczy tylko nauczyć się konkretnych figur i pozycji. Odpowie-dni trening ciała to tak naprawdę tylko jeden z elementów wyjściowych. Pozostałymi jest między innymi asceza, czyli wyrzeczenie się pewnych dóbr, wartości i aktywności życiowych oraz codzienne przestrzeganie zasad etycznych. Istotnym elementem jest także dyscyplina duchowa, którą można osiągnąć za pomocą medytacji. Praktyki mające na celu doskonalenie się są stosowane powszechnie nie tylko w jodze, ale i religiach Wschodu takich jak buddyzm, hinduizm czy taoizm.
Choć łacińskie słowo „meditatio” oznacza zagłębianie się w myślach i rozważanie, to wschodnia medytacja pokazuje, że niekoniecznie musi tak być. Wiele szkół zaleca, by oczyszczać umysł z myśli i wyobrażeń. Jedna z nich definiuje nawet te praktyki, jako „zatrzymanie aktywności umysłu”.
Medytacja wykorzystywana nie tylko w jodze ma doprowadzić człowieka do nowej drogi. Dla osób zaczynających z nią swoją przygodę jednym z najważniejszych celów jest poprawa zdrowia i kondycji fizycznej oraz samopoczucia psychicznego, ale także nauczenie się kontrolowania swojego ciała i umysłu, a w konsekwencji – osiągnięcie nad nimi pełnej kontroli. Jeżeli zaś chodzi o cele związane z duchowością, to dzięki medytacji można połączyć się z bóstwem i – dzięki modlitwie – porozumieć się z nim. Pozwala ona także na uwolnienie się od wpływów tego co nieuświadomione.

Dla osób, które chcą zacząć uprawianie jogi, kwestie religijne czy asceza mogą okazać się nie lada przeszkodą. Dlatego obecnie można zaobserwować rozwój hatha-jogi. W świecie zachodnim wiąże się ją przede wszystkim z ćwiczeniami fizycznymi i umysłowymi, uprawianymi dla zdrowia i poprawy kondycji własnego ciała.
Co najwazniejsze- to tylko wyglada na takie skomplikowane. W rzeczywistosci to sama przyjemnosc i nie wiem, naprawde nie wiem JAKIM CUDEM, ale pomaga.
Marta G x 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz