Sen, najlepszy sposob na urode


Stosujecie właściwą dietę, używacie dobrych kosmetyków, ale Wasza cera nie ma takiego blasku jak kiedyś? Nie wiecie dlaczego się tak dzieje? Może zapomniałyscie, że nasze ciało, by się zregenerować, potrzebuje kilku godzin spokojnego snu?
Sen jest niezbędny do życia i prawidłowego przebiegu procesów psychicznych. Brak snu przez 24 godziny obniża sprawność naszego ciała i umysłu. Jednak nie tylko niedobory snu niekorzystnie wpływają na nasze samopoczucie i wygląd. Istotne jest, jak długo śpimy, w jakich godzinach oraz warunkach oddajemy się Morfeuszowi. 
Przede wszystkim należy pamiętać, by spać od siedmiu do ośmiu godzin dziennie. Są osoby, którym wystarczają nawet cztery godziny, ale zdecydowanie należą one do mniejszości. Zwróćmy także uwagę na to, o której kładziemy się do łóżka. Najlepsza jest godzina pomiędzy 22.00 a 23.00. Później nasz organizm regeneruje się i odpoczywa znacznie wolniej. Zapomnijmy też o wstawaniu późnym rankiem lub wczesnym popołudniem. Prowadzi to do rozregulowania czynności życiowych. Przez to naszemu organizmowi zaciera się granica między dniem a nocą. Nawet jeżeli zaśniemy później, nie odsypiajmy tego. Wstańmy o tej samej porze, co zwykle. To jedyny sposób na powrót do normalnego funkcjonowania.
 
Wykształćmy w sobie nawyk, by dokładnie przewietrzyć pokój przed udaniem się na spoczynek. Aby ułatwić zaśnięcie, można też wcześniej wyjść na krótki spacer. Unikajmy jednak intensywnego wysiłku fizycznego, bo wbrew pozorom, może on utrudnić zasypianie. Starajmy się zrelaksować i wyciszyć. Pomoże nam w tym łagodna herbata ziołowa, np. napar z melisy. Wyłączmy także telewizor, odbiornik radiowy czy komputer. Pamiętajmy, by nie przegryzać nic przed snem. Nie musimy rezygnować z kolacji, ale jeżeli zjadajmy ją przynajmniej trzy godziny przed planowanym czasem położenia się spać. 
 
Ważne też, by w łóżku nie wykonywać żadnych czynności, kojarzących się  nam się z pracą czy szkołą. W sypialni nie powinniśmy jeść, oglądać telewizji czy nawet rozmawiać przez telefon. Ten pokój powianiem być zarezerwowany tylko do snu. Jeżeli zadbamy o to, by nasz sen był prawidłowy, rano obudzimy się bez śladu zmęczenia na twarzy.

Godzina 22:43... ide do kuchni po szklanke swiezo wycisnietego  soku z jabluszek, wypijam i klade sie spac... Dobranoc :)  
 

4 komentarze:

 1. Dobry i potrzebny tekst. Warto uświadomić sobie jak wielkie znaczenie ma w naszym życiu sen. :) Ja lubię spać, ale wolę położyć się wcześniej i wcześniej wstać :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dobry wpis :)
  Zaraz idę spać to może zmieszczę się w minimum :P

  OdpowiedzUsuń
 3. Oj ja staram się jak tylko mogę najdłużej spać:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetny wpis! :) rzeczywiście, codzienne wysypianie się to podstawa zdrowia i dobrego samopoczucia. Co do samego zasypiania, dobrym sposobem jest wykonanie przed snem kilku prostych ćwiczeń polegających na rozluźnianiu i napinaniu mięśni. Pomagają one zniwelować napięcie mięsniowe, co istotnie ułatwia zasypania. O tym jak je wykonywać można przeczytać tu: http://aktywnoscfizyczna.wordpress.com/2013/04/10/cwiczenia-fizyczne-metoda-na-dobry-sen/ . :)

  OdpowiedzUsuń