MODA NA FILMY (O MODZIE)


Moda to nie tylko ubrania, akcesoria i dodatki, buty, kapelusze, pokazy i wrzawa wokół gości z pierwszego rzędu. Moda to także opowieści o tych wszystkich, którzy stoją za tą skomplikowaną machiną.
Coraz częściej do opowiadania o tym magicznym świecie zabierają się filmowcy, na co ja zawsze czekam z wielka niecierpliwoscia. Na okoliczność mody na filmy o modzie stworzyłam listę 9 niezwykłych filmów, które warto zobaczyć. Nie są to nudne dokumenty, ale intrygujące i często poruszające rozmowy, a także retrospekcje wydarzeń tworzących historię mody. Dziś pierwsze trzy pozycje z mojej listy. Kamera! Akcja!
Diana Vreeland: The Eye Has to Travel, reż. Lisa Immordino Vreeland, 2011

Film jest portretem niesamowitej i wpływowej kobiety XX wieku. Diana Vreeland zmieniła oblicze mody, piękna, sztuki, kultury, zapisując się na stałe na kartach historii. Najpierw pracowała dla Harper's Bazaar, następnie przez dziewięć lat obejmowała stanowisko redaktor naczelnej Vogue. Po tym jak została zwolniona objęła funkcję konsultantki w nowojorskim Metropolitan Museum. Dzięki niej w muzeach pojawiły się wystawy poświęcone twórczości projektantów mody, najpierw Balenciagi, a następnie w 1983 roku Yves Saint Laurenta. Wówczas po raz pierwszy ekspozycja prezentowała kreacje żyjącego jeszcze YSL.

Historia Vreeland przemieszcza się przez jedne z największych epok historycznych i kulturalnych stulecia, w tym paryskiej Belle Epoque, Nowego Jorku lat 20-tych, a także swingującego Londynu w latach 60. Wielowymiarowy obraz ujawnia subtelności charakteru i niezwykłej osobowości Diany Vreeland. Nagrania archiwalne, wywiady, fotografie, grafiki oraz animacje składają się w jednolity kolaż opisujący sylwetkę wizjonerki. „Diana Vreeland. The Eye has to Travel” to inspirujący film, który trzeba zobaczyć!


The Secret World of Haute Couture, prod. BBC, 2007


Magy Kinmonth zagląda za kulisy świata haute couture. Podróżuje od Paryża, przez Nowy Jork i Los Angeles. Spotyka się z majętnymi klientkami i projektantami ekskluzywnej mody. Próbuje zgłębić i wyjaśnić sekrety wysokiego krawiectwa, a także tajemniczego klubu HC i niepisanych zasad jego członkostwa. Film jest tym ciekawszy, że wraz z reżyserką wchodzimy za kulisy pokazów mody, a także do pracowni krawieckich największych projektantów h-c, takich jak Karl Lagerfeld, Valentino Garavani oraz Christain Lacroix.


Yohji Yamamoto: This Is My Dream, reż. Theo Stanley, 2011
Dokument nakręcono w dziesiątą rocznicę powstania Y-3 – popularnej linii ubrań wyprodukowanej przez Adidas. Film ukazuje Yohji'ego Yamamoto i jego zespół pracujący nad kolekcją wiosna-lato 2010. Dokumentuje zarówno aspekty świata zawodowego, jak i prywatnego, w krótkim czasie na przełomie lata i jesieni 2009 roku. Kamera podąża za projektantem od Tokio po Nowy Jork, ukazując życie i proces twórczy słynnego Japończyka. Film warty zobaczenia przede wszystkim dla głównego bohatera dokumentu – projektanta znanego z radykalnych, rzeźbiarskich sylwetek oraz zamiłowania do asymetrii i androgenicznych form.

4 komentarze:

 1. Imponujący post,
  Diana <3
  trzeba obejrzeć, bo lubię tego typu filmy dokumentalne, a i o modzie się dowiem tego i owego...

  styl i klasa to jest to.

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajne filmy ;) Ciekawy post. Oglądając takie filmy można się dowiedzieć różnych ciekawych rzeczy lub usłyszeć jakąś radę.
  _________________________
  zapraszam na mojego bloga :)
  www.kariandkari.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. myślę, że są obowiazkową pozycją dla modowyh maniaków :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja się modą interesuję raczej mało, więc takie filmy pewnie by mnie znudziły. Ale lubię ludzi z pasją i zawsze im kibicuję.

  OdpowiedzUsuń